Wernisaż wystawy „Między słowem a obrazem”

Czerwiec w Galerii przy Fabryczce zakończył się wernisażem zbiorowej wystawy „Między słowem a obrazem”. Znaleźć można na niej ilustracje literatury wykonane przez siedmiu lokalnych artystów. Inspirowane są one zarówno bajkami, jak i literaturą piękną. Część prac została opublikowana w różnego typu wydawnictwach. Pokazujemy także okładki książek zaprojektowane przez mieszkańców powiatu wołomińskiego.

Wernisaż rozpoczął się od krótkiego wystąpienia młodych aktorów z Teatru przy Fabryczce. Wyrecytowali oni dwie bajki Ignacego Krasickiego, do których ilustracje znajdują się na wystawie. Po wysłuchaniu krótkiego wystąpienia na temat artystów prezentujących swoje prace i samego pomysłu na wystawę, widzowie mogli „spotkać” się z Czerwonym Kapturkiem, Mistrzem i Małgorzatą czy Antygoną. Ilustracje wykonywane były przeróżnymi technikami. Można znaleźć prace m.in. wykonane akwatintą, akwarelą, a także rysunki. Tłem do wystawy był występ zespołu „The Light Project”. Widzowie mogli oglądać wystawę przy dźwiękach basu, perkusji i pianina.

Bohaterami wystawy są następujący artyści:

  • Anna Szumańska (Kobyłka) – graficzka, malarka. Zajmuje się ilustracją książkową, malarstwem olejnym, grafiką, tworzy również kolaże. Swoje prace wykonuje m.in. w technikach oleju, akwatinty i miękkiego werniksu oraz monotypii.
  • Elżbieta Rączka (Wołomin) – malarka, pedagog. Interesuje ją malarstwo sztalugowe olejne i technika suchej pasteli. Tematami jej prac najczęściej są pejzaże, kwiaty i martwa natura, tworzone w plenerze i w pracowni. Zajmuje się również wykonywaniem malowideł naściennych, a także na szkle i tkaninach. Jest autorką ilustracji do książek i programów komputerowych.
  • Joanna Żero (Wołomin) – ilustratorka, graficzka, blogerka i obecnie urzędniczka. Zajmuje się także malarstwem, projektuje logotypy, okładki, plakaty. Na papierze odreagowuje frustracje i radości. Aktualne nastroje publikuje na blogu „Dziecko chwast”.
  • Katarzyna Listwon (Marki) – malarka, ilustratorka, graficzka, autorka kilkunastu projektów okładek publikacji książkowych oraz wielu ilustracji, w których wykorzystuje technikę kolażu połączoną z lekką akwarelą. Jak sama przyznaje jest artystką tworzącą poza marginesem sztuki współczesnej, idzie własną drogą, szukając czasem wytchnienia w tradycji sztuki europejskiej oraz polskiej ludowości.
  • Lidia Wnuk (Radzymin) – malarka, zajmująca się również projektowaniem graficznym. Jej prace – rysunki, obrazy i rzeźby skupiają się wokół dwóch motywów – portret i pejzaż. Na obrazach artystki widać ogromną siłę żywiołów, kolorów, wrażeń i nastrojów, a największa inspiracją jest dla niej natura. Jest autorką kilku projektów książek autorskich oraz okładek.
  • Mariusz Stelągowski (Kobyłka) – grafik komputerowy, projektujący także dla sceny muzycznej – okładki płyt, booklety, strony internetowe, loga. Pracował również w charakterze visual jockeya. Lubi tworzyć w stylistyce dark artu i industrialnych klimatach. Ale w swoim dorobku ma też kilkadziesiąt projektów okładek książkowych, z których kilka pokazujemy na wystawie.
  • Teresa Wojtyńska (Marki) – graficzka, malarka. Jak mówi, praca nad grafiką uczy pokory i cierpliwości. Pokory – bo chemia bywa kapryśna i wymagająca, nie dopuszcza najmniejszego zafałszowania i niedokładności. Cierpliwości – bo praca nad matrycą jest żmudna i długotrwała.

Wystawa potrwa do 10 września. Zapraszamy!

Może Ci się również spodoba