Chwalcie łąki umajone

W Polsce od wieków żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami na nabożeństwach majowych przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach. Dlatego też, w ostatnią niedzielę kwietnia w wołomińskiej Galerii Przy Fabryczce odbył się wernisaż wystawy pt. „Chwalcie łąki umajone”, na której prezentujemy kurpiowskie kapliczki maryjne wykonane metodą kolażu połączonego z akwarelą.

Autorką prac jest marecka malarka i ilustratorka – Katarzyna Listwon.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ciągu swojej pracy artystycznej wykonała szereg ilustracji książkowych i projektów okładek. Jej prace znajdują się
w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Ilustracje Katarzyny Listwon prezentowaliśmy w Galerii Przy Fabryczce w 2017 r. podczas wystawy „Między słowem a obrazem”.

W zakresie malarstwa sztalugowego tworzy prace m.in. o tematyce religijnej. Jak sama określa – jest artystką tworzącą poza marginesem sztuki współczesnej. Inspiracje do swoich dzieł czerpie ze sztuki europejskiej oraz polskiej ludowości. Chętnie korzysta również z dawnych technik artystycznych, tj. malarstwo na szkle czy litografia.

Związek z tradycją ludową widać szczególnie w prezentowanych kolażach. Głównymi elementami barwnej kompozycji są miniaturowe wycinanki kurpiowskie, a jej centralne miejsce zajmuje kapliczka maryjna. Jako dopełnienie całości autorka wykorzystuje papier milimetrowy, sznurek, gazety oraz drobne koraliki.

Po wernisażu odbył się koncert nawiązujący do tematyki prac Katarzyny Listwon.

Adam Strug wraz z Hipolitem Woźniakiem grającym na lirze, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewu zaprezentowali nabożne i świeckie pieśni kurpiowskich z Puszczy Zielonej.

Może Ci się również spodoba