V Mazowiecki Festiwal Harmonistów

W tym roku na festiwalu zagrają:

Jan Fokt – gra przede wszystkim na harmonii, także na akordeonie. Jak twierdzi, harmonia jest lepsza, bo głośniejsza. W bogatym repertuarze Jana Fokta, znajdują się oberki, polki i mazurki – głównie muzyka z regionu radomskiego. Gra od sześćdziesięciu lat. Instrument opanował dzięki starszemu bratu Władysławowi, który był uznanym skrzypkiem. Uczył się przy nim, odtwarzając utwory ze słuchu. Pierwszą harmonię kupił gdy miał 18 lat. Jej ówczesna wartość równała się cenie dobrego konia. Razem z najmłodszym z braci – Kazimierzem, który grał na bębenku, tworzyli kapelę, przygrywającą do tańca na zabawach i weselach, które wyznaczały rytm ich życia. Jan Fokt był wielokrotnie nagradzany za swój wkład w popularyzację muzyki tradycyjnej. Wraz z kapelą zdobył m.in. II nagrodę na Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”. Kapela została także wyróżniona w X Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów „Muzykanty” w Końskich. Janowi Foktowi będzie towarzyszyć Katarzyna Zedel.

Daniel de Latour jest znanym rysownikiem i ilustratorem, ale także muzykantem. Gra polską muzykę tradycyjną z regionów nizinnych: Mazowsza, Radomszczyzny, Kielecczyzny. Gra oberki, mazurki, polki ale także przedwojenne tanga, fokstroty i walce – w wersji wziętej od wiejskich kapel weselnych. Poznał ostatnie pokolenie dawnych wiejskich muzykantów, jeżdżąc do nich na wieś i ucząc się od nich, naśladując ich styl gry. Gra m.in. na harmonii trzyrzędowej pedałowej i na skrzypcach.

Katarzyna Szurman to wokalistka, skrzypaczka, harmonistka. Współpracowniczka Stowarzyszenia Dom Tańca. W latach 1997-2002 była członkinią zespołu Kapela ze Wsi Warszawa, z którym współpracowała przy nagraniu płyt „Hop Sa Sa” i”Wiosna Ludu”. Liderka kapeli „Czarne Motyle”, wykonującej przedwojenną muzykę taneczną. Gra także w zespole etnojazzowym „Śliczne Goździki”. Na co dzień prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci, oparte na kulturze tradycyjnej.

Sylwester Chojnacki od dziecka należał do zespołu ludowego „Puszcza Biała” założonego przez Bonifacego Kozłowskiego. Do tego zespołu należeli rodzice z którymi uczęszczał na próby i grał na bębenku. Po powstaniu grupy „Dzieci Puszczy Białej” tańczył i śpiewał w tym zespole. Z biegiem lat przeszedł do grupy młodzieżowej, następnie dorosłych. Przy współpracy z Justyną Godlewską założył nowy zespół „Kurpie Białe”, razem prowadzą także zespół Pieśni i Tańca Golądkowo. Stworzyli kapelę ludową na potrzeby zespołów, na początku akordeon i bębenek, obecnie coraz częściej harmonia pedałowa. Kapela bierze udział w konkursach tradycyjnych kapel ludowych, a ostatnio  także w kategorii solista grając na trzyrzędowej harmonii pedałowej. Kapela gra utwory z regionu Puszczy Białej i Zielonej.

Może Ci się również spodoba