Mecenat artystyczny dworów ziemiańskich Mazowsza Północnego w XIX i XX wieku
![](https://archiwum.fabryczka.com.pl/wp-content/uploads/2017/03/ZGR2026.jpg)
Wstęp. 1. Chrzęsne – „Mekka warszaskich artystów”. 2. „Świat w słońcu” Władysława Podkowińskiego. 3. Inne dwory Mazowsza. Zakończenie.
Spośród wszystkich regionów Polski Mazowsze przez lata było wyraźnie niedoceniane i lekceważone przez historyków sztuki. Relatywne zacofanie tego obszaru spowodowało, że nie wytworzyły się tu warunki dla powstania wielu magnackich fortun, które mogłyby stymulować rozwój architektury i sztuki. Dlatego też, niewiele jest na Mazowszu okazałych rezydencji magnackich. W zamian za to, Mazowsze jest regionem dość bogatym w siedziby zamożnej i średniozamożnej szlachty, tzw. dwory szlacheckie.
Na temat zagadnienia dworu szlacheckiego nie ma bogatej literatury. Problematyki dworu polskiego jako zjawiska kulturowego dotyczą materiały seminariów organizowanych od kilku lat przez oddział Kielecki Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Problemem dworu szlacheckiego, jako trwałego elementu polskiej kultury i sztuki, zajęła się również Marta Leśniakowska w swojej pracy: „Polski dwór”: wzorce architektoniczne, mit, symbol, Warszawa 1992. Inne publikacje dotyczące tego tematu, to głównie literatura pamiętnikarska, publikowana z oczywistych względów – dopiero po 1989 roku. Tematyki dworów szlacheckich wyłącznie na Mazowszu dotyczą publikacje Tadeusza Stefana Jaroszewskiego i Waldemara Baraniewskiego: Po pałacach i dworach Mazowsza, Warszawa 1995, oraz Pałace i dwory w okolicach Warszawy, Warszawa 1992. Prace te jednak pomijają niektóre, dość istotne siedziby szlacheckie, jak np. pałac w Chrzęsnem; ponadto skupiają się głównie na zagadnieniach architektonicznych, pomijając inne funkcje, jakie spełniał dwór szlachecki.
Jolanta Boguszewska
Studia i Materiały do dziejów Powiatu Wołomińskiego (2005)