Wernisaż wystawy „Intymne życie cegieł”

05 lipca 2018, godz. 18:00

Fabryczka zaprasza na wystawę zabytkowych cegieł ze zbiorów Honoraty Stafiej – Szczęsnej. Wystawa ta wprowadzi nas w tajemniczą, ciekawą i często zaskakującą przeszłość prawie pięćdziesięciu sztuk zabytkowych cegieł, poczynając od czasów średniowiecznych, aż po współczesność. Niektóre z nich noszą na sobie niezwykłe ślady, znaki lub odciski sprzed setek lat. Te oznaczone sygnaturami (nazwami cegielni, w których je wyprodukowano lub inicjałami producentów) mogą nas zaprowadzić w niezwykłe zakątki Polski, pokazać ciekawą historię miejsc, z których pochodzą oraz zapoznać z ich producentami. Inne zaś, nawet mimo iż posiadają na sobie napisy, mogą zaprowadzić nas w ślepe zaułki historii z powodu braku dokumentacji. Oznaczanie cegieł to wspaniałe historyczne śledztwo, do którego zapraszamy odwiedzających tę wystawę. 

Jest wiele lokalnych grup miłośników historii cegieł, a także muzeów specjalizujących się tylko w historii cegieł. Największe kolekcje cegieł w pobliżu Polski znajdują się m.in. w Wiedniu (Austria) oraz w Pałacu Dubniczay w Veszprem na Węgrzech. Największe na świecie muzeum prezentujące kolekcję cegieł mieści się w Kyoto w Japonii (Museum Maisuru), takie muzea znajdują się również w Wielkiej Brytanii, w USA i w wielu innych zakątach świata. W Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, na Słowacji, we Lwowie istnieją także stowarzyszenia miłośników cegieł, które organizują doroczne zjazdy kolekcjonerów i festiwale (np. Jagodna Słowacja, Dunasziget Węgry), gdzie oprócz prezentacji kolekcji można też się wymieniać lub kupować pożądane cegły od kolegów pasjonatów.

W Polsce ten temat staje się coraz bardziej popularny, m.in. dzięki akcjom lokalnych pasjonatów i kolekcjonerów organizującym pokazy, prelekcje i wystawy takie jak ta. Prezentowana przez nas kolekcja należy do Honoraty Stafiej – Szczęsnej, wieloletniej przewodniczki turystycznej, kulturoznawcy, reżysera Teatru Historii, twórcy Pracowni Honeco design, założycielki „Klubogalerii Leśniczoffka” i Muzeum Historyczno – Przyrodniczego w Zagościńcu.

Wystawę będzie można oglądać jeszcze do 31.08.2018r.

Po wernisażu zapraszamy na akustyczny koncert zespołu Plateau.

Może Ci się również spodoba