O nas

Kapela Ludowa Mazowszanie działa w Wołominie przy Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości. W jej skład wchodzi 5 muzykantów oraz 2 ludowe śpiewaczki. Instrumentarium wykorzystywane przez muzykantów Kapeli to: 2 akordeony, klarnet, kontrabas, skrzypce. Aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym (dożynki, festyny, dni miast, święta pieśni) oraz regionalnych i międzynarodowych (przeglądy, festiwale, dni ziem, dożynki diecezjalne, targi ogólnopolskie i in.)

Repertuar Kapeli obejmuje popularne pieśni ludowe, znane i lubiane w całej Polsce. Jej atrybutem jest także repertuar charakterystyczny dla Mazowsza Leśnego (obejmującego m.in. tereny na północny wschód od Warszawy), zanotowany w drugiej połowie XIX wieku przez Oskara Kolberga w III tomie jego dzieła „Mazowsze. Obszar etnograficzny” (pieśni miłosne, obrzędowe, dożynkowe, ballady dziadowskie i inne).

Kapela występuje w barwnych regionalnych strojach, charakterystycznych dla okolic Serocka i Radzymina w drugiej połowie XIX w. (kolorowe portki, sukmany, kiecki, zapaski, gorsety). Muzykanci Kapeli potrafią w atrakcyjny sposób przekazać piękno tradycyjnej muzyki ludowej, zarówno poprzez sam koncert, jak również poprzez wspólny śpiew i taniec.

Kapela grała na wielu wydarzeniach związanych tematycznie z polską kulturą, a także podczas festynów ludowych, dni miasta, świąt ludowych i patriotycznych itp. Brała udział w wielu festiwalach ludowych, przeglądach kapel.

Może Ci się również spodoba