Koń jaki jest…

„Galeria przy Fabryczce”, miejsce kontynuujące tradycje mieszczącej się niegdyś w budynku starostwa galerii „Korozja i Kolor” staje się coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń w powiecie. Już nie tylko poziom, ale i częstotliwość oraz różnorodność propozycji Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Kultury zwraca uwagę: kiermasze, koncerty muzyki folkowej, jazzowej i klasycznej, imprezy pszczelarskie, warsztaty, w końcu – organizowane od lat z zadziwiającą regularnością różnorodne wernisaże, prezentujące dorobek twórców o uznanym poziomie artystycznym. Nie inaczej było tym razem.

Wojciech Dziatko, którego prace można było podziwiać podczas wernisażu „Pinakotek Mistrza Wojciecha” urodził się w pobliskim Sulejówku i… wcale nie jest malarzem! Studiował grafikę i architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Choć jego twórczość to głównie portrety ludzi i koni, to jazdy konnej nie praktykuje „dla dobra zwierząt” – jak sam mówi.

Od pierwszego spojrzenia, nawet laikowi w dziedzinie sztuk plastycznych, w oczy rzuca się znakomity warsztat – sucha pastel nie jest techniką łatwą, a w pracach Dziatki widać przede wszystkim lekkość i elegancję. To chyba dzięki nim z zainteresowaniem oglądamy każdy kolejny portret, choć… „koń jaki jest – każdy widzi”.

– Wszystko zaczęło się jeszcze na studiach, podczas obozu jeździeckiego w Książu. – wspomina Wojciech Dziatko. – Po porannych przejażdżkach, koło południa, nie bardzo miałem co ze sobą zrobić… Zwiedzaliśmy remontowany właśnie pałac w Książu, bardzo piękne budynki samych stajni, spacerowaliśmy po okolicy – i tak, sam nie wiem kiedy, zacząłem rysować konie. Od tamtej pory staram się zawsze mieć z nimi kontakt – od początku lat osiemdziesiątych uczestniczę w plenerach malarskich o tematyce hippicznej – w Janowie Podlaskim, w Ochabach.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum w Głogowie, Torów Wyścigów Konnych Służewiec oraz w kolekcjach prywatnych. W „Galerii przy Fabryczce” będzie je można oglądać do 10 listopada – okazji nie zabraknie, przed nami spotkanie z podróżnikiem Piotrem Maciejukiem „Syberia, życie, woda” (13 października) oraz recital fortepianowy Maksyma Rzemińskiego (20 października).

Łukasz Rygało
Życie Powiatu na Mazowszu

Może Ci się również spodoba