Wernisaż wystawy prof. Pawła Nowaka

 

Galerii przy Fabryczce pojawiły się dzieła wołomińskiego artysty. „Amygdala miejsca” – to tytuł wystawy, nawiązujący do korzeni prof. Nowaka.

Amygdala – to inaczej ciało migdałowate – pojęcie z zakresu anatomii człowieka, część mózgowia, układu nerwowego. Istnieje hipoteza, że im większe ciało migdałowate tym u danej osoby większe i bardziej złożone sieci społeczne. Tym większa liczba kontaktów międzyludzkich, które ma dana osoba, liczba różnych grup, do których dana osoba przynależy. Ciało migdałowate przechowuje także pamięć emocjonalną.

Tytuł wystawy nawiązuje do prac, jakie widzimy w galerii. Wśród prezentowanych dzieł znajdziemy kolekcję 150 porterów, mniej lub bardziej anonimowych mieszkańców Wołomina. Pojawiły się wśród nich także twarze rodziny czy też znajomych samego artysty.

Na wystawie można znaleźć także prace z cyklu „Transfusion”, nad którym artysta pracował przez wiele lat. Są to dzieła wykonane autorską techniką, m.in. obrazy „malowane” woskiem z czerwonym pigmentem, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Zarówno obrazy, jak i instalacje związane są z ludzkim życiem, tym co je napędza oraz pokazuje, że bardzo ważni są ludzie, których spotykamy na swojej drodze.

Artysta studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie jest wykładowcą. Prowadzi I Pracownię Malarstwa (dla studentów II-IV roku), a w latach 2009-2016 pełnił funkcję prorektora do spraw naukowych i artystycznych. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, jak i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest to jednak jego pierwsza wystawa w rodzinnym mieście.

Wystawa potrwa do 25 czerwca. Zapraszamy!

Może Ci się również spodoba