Katolickie wydawnictwo Michalineum w Markach
![](https://archiwum.fabryczka.com.pl/wp-content/uploads/2017/03/ZGR2029.jpg)
Z dziejów zgromadzenia Michalitów. Początki działalności wydawniczej. ?Powściągliwość i Praca?. Wznowienie działalności poligraficznej. Rozwój działalności wydawniczej w Markach-Strudze (1988-1998)
Założycielem Michalitów był ks. Bronisław Markiewicz. Urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku. Pochodził z wielodzietnej rodziny mieszczańskiej, miał dziesięcioro rodzeństwa. W okresie gimnazjalnym przeżył głęboki kryzys wiary. Jednak w 1863 roku wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, które ukończył w cztery lata później.
Już w czasie nauki w seminarium, obok studiów, katechizował dzieci z okolic Przemyśla. Jako kapłan był wikariuszem w Harcie, potem w Przemyślu. Następnie studiował filozofię we Lwowie i Krakowie.
Przez pewien czas był proboszczem w Gaci, później w Błażowej, a wreszcie jako profesor teologii pastoralnej pracował w seminarium w Przemyślu.
W 1886 roku wstąpił w Turynie we Włoszech do zgromadzenia Salezjanów. W marcu 1892 roku powrócił do Polski i objął parafię w Miejscu Piastowym koło Krosna. Obok pracy parafialnej zajął się wychowywaniem młodzieży opuszczonej, organizując na wzór św. Jana Bosko zakłady wychowawcze. Do 1897 roku pracował pod zwierzchnictwem zgromadzenia salezjańskiego. Potem opuścił jego szeregi, pragnąc w swej pracy wychowawczej pozostać przy pierwotnej regule św. Jana Bosko. Było to związane ze zmianą salezjańskiej konstytucji, w której odchodzono od pierwotnych zasad i założeń ks. Bosko.
W 1892 roku w Miejscu Piastowym koło Krosna zainicjował powstanie zakładu wychowawczego dla biednych i osieroconych dzieci. Jednocześnie rozpoczął starania o założenie nowych zgromadzeń zakonnych, zajmujących się wychowaniem.
23 IX 1897 r. skierował po raz pierwszy prośbę do biskupa przemyskiego i Ojca Świętego o zgodę na założenie zakonu Michalitów. Starania te jednak pozostały bez odpowiedzi.
Zmarł 29 I 1912 r. Dopiero 29 IX 1921 r., w 9 lat po jego śmierci, arcybiskup krakowski Adam Stefan Sapieha wydał dekret erekcyjny zgromadzenia Michalitów.
Tomasz Paciorek
Studia i Materiały do dziejów Powiatu Wołomińskiego (2006)