Amygdala miejsca

Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości zaprasza 20 maja 2017 r. (sobota) o godz. 17:00 na wernisaż wystawy prof. Pawła Nowaka „Amygdala miejsca”

Paweł Nowak urodził się w 1965 roku w Wołominie; profesor sztuk plastycznych. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1985-1990). Z jego inicjatywy powstały w niej nieistniejąca już Galeria Aspekt w 2002 roku oraz Galeria Salon Akademii, którą kieruje od jej powstania w 2009 roku. Został laureatem nagrody EXIT za 2013 rok, Otrzymał także Nagrodę im. C. K. Norwida w 2015 roku. Prowadzi I Pracownię Malarstwa (dla studentów II-IV roku) i był kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W latach 2009-2016 pełnił funkcję prorektora do spraw naukowych i artystycznych.

Nowak mówi dobitnie o koegzystencji ludzkiej we współczesnym świecie. Jakby wyrażał diagnozę – ludzie znajdują się w pozbawionych relacji układach, anonimowi, bez więzi, bez zaangażowania, bez miłości, osobni a skonfigurowani lub osobni i jakoś zsumowani. Nowak zaleciłby wielu ludziom transfuzje uczuć, transfuzje mentalne, żeby uświadomili sobie to, co jest ważne w życiu – otworzyli się na ludzi.

Magda Sołtys, fragment tekstu „Różni malarze”

Sztuka Nowaka to wieloaspektowa narracja – zbiór spojrzeń na to samo, czyli bycie wśród ludzi – zarazem okrutnie demaskatorska i prawdziwie afirmacyjna, skrajnie zrównoważona, zimnokrwista i żywiołowa, pełnokrwista. Nieco barbarzyńska w środkach i poetycka, romantyczna, idealistyczna, marzycielska, prostoduszna w ostatecznym wyrazie. Paweł Nowak zaleciłby wielu ludziom transfuzje uczuć, transfuzje mentalne, żeby uświadomili sobie, co jest ważne w życiu – otworzyli się na innych.

Magda Sołtys „Wśród ludzi. Sztuka Pawła Nowaka”

Może Ci się również spodoba