Pożegnanie – przywitanie

29 września w Galerii przy Fabryczce odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej 10-letnią działalność Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Wydarzenie to było jednocześnie rozpoczęciem działalności Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości. Wśród licznie przybyłych gości  obecni byli m. in. Starosta Wołomiński Piotr Uściński, Burmistrz Zielonki, Grzegorz Dudzik, Radna Powiatu Małgorzata Łoń oraz Radny Gminy Wołomin Dominik Kozaczka.

 

Zebraną w galerii publiczność przywitała Dyrektor Centrum Jolanta Boguszewska, która przybliżyła wszystkim genezę powstania Ośrodka i jego dalszą historię. Głos zabrał również Starosta Piotr Uściński, który gratulował instytucji  osiągnięć.  – Największe dokonanie, to skupienie lokalnego środowiska twórców i odbiorców kultury – to jest wyznacznik sukcesu dyrektora oraz całego zespołu pracowników – powiedział podczas spotkania Starosta.

Sukces i rozwój placówki nie dziwił również Burmistrza Marek Grzegorza Dudzika. – nie było w okolicy instytucji, która archiwizowałaby  ogromną ilość ginących z dnia na dzień świadectw kultury. Powołaliśmy więc instytucję, której głównym celem było dokumentowanie lokalnej kultury materialnej i niematerialnej – mówił o idei powstania Ośrodka Grzegorz Dudzik, wicestarosta pierwszej kadencji.

Po części oficjalnej goście przenieśli się do nastrojowo oświetlonej hali Fabryczki, gdzie wysłuchali występu zespołu Monodia Polska. Na koncert złożyły się pieśni leśne w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w łomżyńskiej części Kurpiowszczyzny Zielonej.

Przez lata Ośrodek był jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych na mapie powiatu wołomińskiego. To właśnie tu wielu lokalnych twórców miało możliwość zaprezentowania się po raz pierwszy, niejednokrotnie również goście galerii mieli okazję podziwiać prace znanych artystów. Przez 10 lat przy wsparciu mieszkańców udało się zgromadzić blisko 500 eksponatów o charakterze etnograficznym.

Na wystawie przedstawiono niewielką część tych zbiorów. Pokazano m.in. elementy wyposażenia domu wiejskiego zaaranżowane na tle wnętrza drewnianej chałupy, pokaźną kolekcję narzędzi do obróbki drewna oraz eksponaty poddane renowacji przez pracowników ODE. Zaprezentowano również malarstwo ukazujące architekturę i pejzaże związane ziemią wołomińską, rzeźbę wykonaną przez ludowych twórców z naszego powiatu oraz strój ziemi radzymińskiej i tłuszczańskiej zrekonstruowany przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

To na pewno jeszcze nie koniec zmian, ale miejmy nadzieję, że nowe możliwości jakie daje Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości pozwolą na poszerzenie dotychczasowej oferty i zaowocują rozwojem twórców, odbiorców oraz instytucji.

Paulina Kwiek

Może Ci się również spodoba