URLE – od URoczyska do LEtniska – spotkanie z Tadeuszem Izbickim

Urle to kultowa w naszym regionie miejscowość letniskowa, której historia – jako letniska – rozpoczęła się pod koniec XIX w. Przyjeżdżali do Urli na wypoczynek jeszcze carscy żołnierze, ale także tu profesorowie, lekarze, adwokaci, artyści, finansiści, kupcy, urzędnicy państwowi. Pochodzenie i wymagania gości spowodowały, że Urle oferowały przyjezdnym nawet kasyno, czy lekcje pianina, pomoc służących i oczywiście świetna kuchnię.

Ale historia Urli nie zaczyna się od powstania letniska. Urle mogą poszczycić się ponad 500-letnia historią, o czym w ostatnią środę w Fabryczce opowiedział Tadeusz Izbicki, autor książki „URLE. Od URoczyska do LEtniska. Szyszkowie urlańscy”.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza traktuje o historii Urli, począwszy od XVI w., od pierwszej wzmianki o tym miejscu, którą można znaleźć w dokumentach. Druga część opowiada o genealogii rodziny Szyszko, która jest jedną z najstarszych w Urlach. Podczas spotkania autor pokazał i omówił dokumenty, na których się opierał. Nadmienił też skąd wzięło się jego zainteresowanie tym miejscem. Zebrani mogli też zobaczyć imponującą planszę z drzewem genealogicznym zrobioną własnoręcznie przez autora publikacji.

Spotkanie poprowadził Jarosław Stryjek. W trakcie wydarzenia goście mogli wysłuchać koncertu Kapeli Ludowej Mazowszanie, która zagrała melodie ludowe z okolic Urli i Jadowa

Może Ci się również spodoba