Popołudnie z Kolędą

Koncert Wołomińskiego Towarzystwa Śpiewaczego ECHO „Popołudnie z Kolędą”

14 stycznia, godz. 16.00

Wołomińskie Towarzystwo Śpiewacze ECHO powstało w 1925 r. Działało przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie. Wojna przerwała jego działalność, po 60-letniej przerwie ECHO zostało reaktywowane. Pomysłodawcą kontynuacji wołomińskich tradycji śpiewaczych był Andrzej Wojakowski – pierwszy flecista Teatru Wielkiego w Warszawie, zasłużony dla kultury polskiej, założyciel Wołomińskiej Orkiestry Dętej.

Reaktywowane w 2000 r. ECHO kontynuuje cele wyznaczone przez ECHO z początku XX w. pielęgnując spuściznę naszych przodków, przekazując cenne wartości zawarte w polskiej pieśni patriotycznej towarzyszącej Polakom przez wieki w modlitwie i walce, w pieśni ludowej śpiewanej przy pracy i podczas zabawy. ECHO prezentuje również dorobek klasyki światowej sakralnej i świeckiej. Chór bierze udział w uroczystościach lokalnych oraz krajowych o charakterze patriotycznym, religijnym i świeckim. Utrzymuje stały kontakt z Polonią Lwowską i Wileńską. Brał udział, dwukrotnie w Obchodach Dni Polskich w Wiedniu, w festiwalach i przeglądach chórów zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Ważnymi wydarzeniami, w których uczestniczyło ECHO były:

  • oprawa Mszy Świętej w czasie wizyty Jana Pawła II w Radzyminie w 1999 r.,
  • udział w Kongresie Ekumenicznym na Zamku w Warszawie,
  • udział w obchodach rocznicowych „Solidarności” na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.

ECHO wykonywało wielokrotnie: POP Oratorium – Miłosierdzie Boże oraz Kantatę Maryjną komp. Zbigniewa Małkowicza  z towarzystwem solistów i orkiestry Lumen. Brało udział w Gali Operetkowej
z solistami z orkiestrą Sinfonia Nova. Ma w swym repertuarze program kolędowy, maryjny, katyński, ludowy, biesiadny.

Na Popołudnie z Kolędą wybrano najpiękniejsze polskie kolędy, m.in.: Jana Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Niewiadomskiego, a także nieznanych kompozytorów. Kolędy śpiewają wszyscy, dlatego zapraszamy do wspólnego śpiewania i tworzenia niezwykłej atmosfery świętowania.

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba