Jasiu się żyni
W ostatnią sobotę mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w widowisku pt. „Jasiu się żyni”, które zostało pokazane w wołomińskiej Fabryczce. Nie było to zwykłe przedstawienie teatralne. Licznie przybyli tego dnia goście mieli okazję podziwiać dawny obrzęd weselny z centralnej Polski w wykonaniu „Teatru Młodych im. W. Bogusławskiego” z Lubochni, któremu towarzyszyła kapela ludowa z udziałem znakomitego skrzypka, odznaczonego nagrodą Oskara Kolberga – Romana Wojciechowskiego.
„Teatr Młodych” z gminy Lubochnia, oprócz klasycznych przedstawień i inscenizacji teatralnych ma w swym repertuarze widowiska obrzędowe, które pokazują dawne obrzędy i zwyczaje w steatralizowanej, przez to bardziej atrakcyjnej dla widza formie. Zaprezentowane w minioną sobotę przedstawienie „Jasiu się żyni” w ubiegłym roku otrzymało I nagrodę na 9. Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych im. W. Siemiona w Warszawie.
Pełna humoru, orawskich oberków, ludowych pieśni i tradycyjnych przyśpiewek weselnych sztuka wprowadziła gości w weselny klimat, a scenografia oraz swoboda i naturalność z jaką artyści odgrywali swe role w pełni oddała atmosferę tego obrządku. Goście z widowni zostali poczęstowani również tradycyjnym plackiem weselnym, a po oczepinach aktorzy zaprosili widzów do wspólnego tańca.
Dzięki takiej atmosferze publiczność mogła poczuć się jak prawdziwi goście na weselu u Kasi i Jaśka. Łzy z rozbawienia u widzów i owacje na stojąco były najlepszą recenzją widowiska.
Po zakończeniu spektaklu zespół teatralny podziękował za gościnne przyjęcie i zaprosił do zabawy i wspólnego tańca.