Dziedzictwo Nadbużańskie – wystawa poplenerowa

Od trzech lat Wojciech Urmanowski – właściciel Skansenu w Kuligowie i Prezes Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie organizuje plenery artystyczne w Kuligowie.  W sierpniu 2010 r. w plenerze  udział wzięło 14-stu artystów – malarzy, rzeźbiarzy i kowali z Warszawy i terenu powiatu wołomińskiego. Efekty ich pracy można będzie podziwiać W Galerii Przy Fabryczce do 6 lutego 2011 r.

Klimat skansenu, jego położenie, to raj dla wrażliwych na piękno, dla tych, którzy potrafią czerpać inspirację z otaczającego świata. Widać to szczególnie w pracach Marii Niedźwiedź-Suchońskiej, która piękno przyrody przedstawia jako wielobarwny gąszcz kolorów i grę światła.

Pejzaże Danuty Mitraszewskiej urzekają delikatnością barw i subtelnością kształtów. Przaśny obraz skansenu, konie oraz motywy roślinne na ręcznie malowanej porcelanie przedstawiła Danuta Rasińska.

Wśród kolorowych martwych natur i pejzaży przedstawiających rozlewiska Bugu, dawną, drewnianą zabudowę, ludowe sprzęty, miejsce znalazły także duże, monochromatyczne rysunki oraz gipsowe rzeźby głów Magdaleny Karłowicz-Iwanickiej i Tomasza Iwanickiego.

Wśród rzeźby dominowała rzeźba drewniana. Uwagę zwiedzających zwracał duży wyrzeźbiony w pniu jesionu tron autorstwa Andrzeja Matusiaka, który po raz pierwszy uczestniczył w plenerze. Swoje prace zaprezentował Marek Gołaszewski, który za pomocą piły tworzy zarówno małe, jak i duże formy rzeźbiarskie. Rzeźbę w kamieniu polnym pt. „Sen o sławie” zaprezentowała Anna Szalast – autorka rzeźb kameralnych i monumentalnych w przestrzeni publicznej.

Interesujące jest również kowalstwo Edwarda Danaja i Mirosława Stempczińskiego, począwszy od świeczników, po krzyże i rzeźby artystyczne tj. „Świerszcz”, „Muzykant” czy „Śmierć”.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali także Krystyna Humienna, Barbara Pisarczyk-Niezgoda, Robert Rakoczy i Krystyna Utzig-Sekular.

Może Ci się również spodoba