Nieznośna lekkość bytu

14 września w Galerii Przy Fabryczce odbył się wernisaż wystawy prac Kamila Melaniuka i Łukasza Urbańskiego.

Artyści od najmłodszych lat pasjonują się technikami z pogranicza sztuki, rzemiosła  artystycznego, sztuki ludowej. W 2012 r. stworzyli grupę artystyczną MUU oraz wspólnie prowadzą Niezależną Galerię Artystyczną E-MUU. Ich prace prezentowane były w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim oraz w Domu Kultury Śródmieście  w Warszawie.

„Nieznośna lekkość bytu” to wystawa ceramiki artystycznej i użytkowej. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z głośnej powieści Milana Kundery wydanej w latach 80-tych ubiegłego wieku. Autor stawia w niej pytania, na które człowiek odwiecznie poszukuje odpowiedzi.

Wystawa jest połączeniem nowoczesnej ceramiki, design’u i wyrobów inspirowanych sztuką ludową oraz bliskim wschodem. Wśród nich znaleźć można mozaikowe QR kody zawierające cytaty z powieści Kundery, które można odczytać przy użyciu telefonu komórkowego, ceramiczne płaskorzeźby przedstawiające postacie lub owady, a także trójwymiarowe mozaiki. Spośród tradycyjnych użytkowych wyrobów na uwagę zasługuje gliniany dzban z motywem liści chrzanowych czy zestaw z białoruskim wzorem oraz średniowieczne obrazy. Nie zabrakło również mis i pater oraz różnorodnych barwnych kompletów.

Prace zaskakują pomysłowością, bogactwem form i głębią przekazu. Często nie są one dosłowne, przez co zachęcają widza do interpretacji.

Po wernisażu goście wysłuchali koncertu Trio plays Bossa & Jazz, który odbył się w sali widowiskowej w Fabryczce. Trzech polskich muzyków: Maciej Strzelczyk, Jarosław Małys oraz Tomasz Gołębiowski zaprezentowali publiczności nowoczesny, elektryczny i akustyczny jazz XX wieku, pochodzący między innymi od Coltrane’a, Jobima czy Gershwina, będący konglomeratem muzyki amerykańskiej, afro amerykańskiej i europejskiej.

Może Ci się również spodoba