Międzynarodowe Nadbużańskie Plenery Artystyczne Kuligów 2018

W sobotnie popołudnie, 24 listopada w  Galerii Przy Fabryczce odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej „Kuligów 2018”.Wernisaż rozpoczął się występem Kapeli Ludowej „Mazowszanie”. Członkowie zespołu zaprezentowali się zebranej publiczności w rekonstrukcjach tradycyjnego stroju ludowego z naszych okolic.

Od pierwszego pleneru w Kuligowie, zorganizowanego przez Wojciecha Urmanowskiego minęło już 10 lat. Przez dekadę, to niewielkie, lokalne przedsięwzięcie ewoluowało w wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Dziś tworzyć do nadbużańskiego skansenu przyjeżdżają artyści nie tylko z Polski, ale również z innych krajów Europy Środkowej. Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, od początku uczestniczy w tej przemianie i wspiera właściciela skansenów w jego działaniach.

W sierpniu tego roku, kilkudziesięciu profesjonalnych twórców, aż dwukrotnie gościło w Kuligowie nad Bugiem. Wśród artystów biorących udział w Międzynarodowych Nadbużańskich Plenerach Artystycznych są malarze, rzeźbiarze, kowale, ceramicy, architekci, fotograficy, a także rękodzielnicy.

Wystawa „Kuligów 2018” prezentuje ponad setkę dzieł inspirowanych pięknem nadbużańskich rozlewisk i sielskim klimatem skansenu.  Na ekspozycji zobaczyć można m.in. malarstwo sztalugowe, akwarele, grafiki, rzeźbę oraz wyroby kowalstwa artystycznego.

Prace artystów będzie można oglądać jeszcze do 10 stycznia 2019 roku.

Może Ci się również spodoba