Jolanta Noga – malarstwo

W przedostatnią niedzielę marca odbył się wernisaż malarstwa Jolanty Nogi. Artystka specjalizuje się w technice olejnej i pastelowej. Od 2007 roku jest związana z Pracownią Malarską Jacka Bukowskiego. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Grupy Cytadela. W 2011 roku zdobyła I nagrodę na XX PATP w Rzeszowie. Jej obrazy znajdują się w Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – Oddziale Karkonowskiego Muzeum w Jeleniej Górze, w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

Autorka wystaw indywidualnych: w 2010 roku w Warszawskiej Szkole Zarządzania, w 2012 roku w Galerii Klubu Wojsk Lądowych w Warszawie. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych między innymi w KDK w Kazimierzu Dolnym, w „Fangorówce” – Galerii Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie, w Galerii Sztuki Centrum Kultury w Ostródzie. Laureatka I nagrody na przeglądzie twórczości plastycznej OPFA’2011 w Rzeszowie.

Na ekspozycji znalazły się prace wykonane w przeciągu ostatnich 10 lat. Większość dzieł nie jest sztuką przedstawieniową, a obrazów które moglibyśmy nazwać realistycznymi jest zaledwie kilka. Jednak nawet w tych, które moglibyśmy określić jako abstrakcja, które obrazują bardzo skrajne emocje, jak gniew czy agresja, widać dużo spokoju i harmonii.

Po wernisażu zaprosiliśmy naszych Gości na koncert muzyki kurpiowskiej w wykonaniu zespołu Burónka. Zespół powstał z fascynacji przepiękną, archaiczną muzyką Kurpi Zielonych. Punktem wyjścia dla członków zespołu  zawsze jest praca nad odczytaniem i uchwyceniem pierwotnego charakteru i znaczenia pieśni. Czerpiąc z żywego źródła, którym są autentyczne kurpiowskie śpiewaczki, zespół dokonuje autorskich interpretacji tej muzyki, pokazując ich współczesny wymiar. Muzycy opowiadają tę muzykę na nowo uwspółcześnionym językiem, zwykle bardziej zrozumiałym dla ludzi wyrosłych w kulturze miejskiej.

Za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich zespół otrzymał II nagrodę podczas Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2017 a także nagrodę publiczności „Burza Braw”.

Może Ci się również spodoba